Prebiehajúca kríza koronavírusom necháva mnohých ľudí, ktorí čelia znižovaniu počtu pracovných miest a prepúšťaniu, premýšľať o tom, ako zaplatia účty.
Ak rozmýšľate, akými spôsobmi môžete ušetriť a zvládať platiť účty v týchto náročnejších časoch, mám pre vás pripravených zopár tipov, ktoré sú ľahko uchopiteľné a využiť ich môže naozaj každý.
Počas krízového obdobia sa v domácnosti zíde rátať s každým eurom. Ak vás trápia spotrebné úvery, debet na účte či úver z kreditnej karty odporúčam, aby ste spojili všetky svoje úvery do jedného, lacnejšieho, alebo požiadali o zníženie úroku na svojej hypotéke.
A to najmä vtedy, ak vaša úroková sadzba nebola prehodnocovaná za posledný rok alebo dlhšie.
Môžete si zároveň natiahnuť splatnosť na maximum, aby ste mali čo najnižšie splátky. Nielen, že tak ušetríte na úrokoch a poplatkoch desiatky eur, ale zároveň bude vaša splátka výrazne nižšia.
Ak by ste už nezvládali splácať, požiadajte svoju banku o odklad splátok čím skôr.
Odporúčam riešiť odklad až ako poslednú možnosť nakoľko niektoré banky to berú ako negatívnu informáciu, čo môže spôsobiť komplikácie pri prípadnom refinancovaní, alebo vybavovaní nových úverov. Ak si nie ste istý, poraďte sa so svojim finančným poradcom, alebo vo svojej banke.
Kvôli aktuálnej situácii začali banky zvyšovať poplatky za vedenie účtov a operácie v bankách. Preto, by pre vás mohlo byť užitočné pozrieť sa na to, ako na poplatkoch platiť čo najmenej. Ak máte prebytočné bankové účty z minulosti, mali by ste si ich zrušiť čím skôr. Nový účet si v budúcnosti môžete založiť kedykoľvek a ešte za to dostanete od bánk benefity navyše.
Zároveň odporúčam, zistite si, aké podmienky musíte splniť pri svojom hlavnom účte, aby ste zaňho neplatili. Často sú ľahko splniteľné. Zbytočne by ste platili desiatky eur za vedenie účtu ročne, ktorý môžete mať zdarma.
Ak ste zamestnaný, snažte sa odkladať zo svojho príjmu čo najviac. Ideálne viac ako 10 % z príjmu. Tým si zväčšíte rezervu a ľahšie zvládnete aj finančne náročné časy.
Podľa štatistík, slovákom vydržia rezervy len na jeden mesiac, čo je žalostne málo. Ak vám vypadne príjem, práve vaša rezerva vám pomôže splácať úvery a záväzky. Preto je ideálne si odkladať peniaze do rezervy hneď, keď vám cinkne výplata na účet. Zriaďte si trvalý príkaz na maximálnu možnú sumu, akú viete ušetriť a posielajte si ich z bežného účtu na sporiaci účet.
Ak ste to nikdy predtým nerobili, vyskúšajte si zapisovať vaše pravidelné a najväčšie výdavky. Uvidíte, že postupne nájdete výdavky, ktoré viete znížiť na každodennej báze. Keď to má človek na papieri, pomôže mu to vidieť príležitosti na šetrenie.
Či už je to platba za mobilný paušál, televíziu, internet, plyn, elektrina, strava. Vždy sa niečo nájde. Využite online porovnávače a zistite si, či by vám konkurencia neponúkla lepšie podmienky. Takto viete ušetriť až desiatky eur mesačne.
Zároveň pomôže aj to, keď sa pozriete, čo reálne potrebujete a premyslite si každý nákup, výdaj. Nájdete tak peniaze, ktoré si môžete poslať na spomínanú rezervu a zväčšovať si tak finančný majetok a zvládnete aj náročnejšie časy.
Aktuálne vidíme poklesy na finančných trhov, čo je nepríjemné v tom, že hodnota investícií klesá. Na druhú stranu tieto poklesy prinášajú jedinečnú príležitosť nakúpiť cenné papiere za nízke ceny. Funguje to na podobnom princípe ako 10, 20, 30 % akcie napríklad na potravinách v supermarketoch. Preto optimálnym riešením je nevyberať doterajšie investície, ale ďalej pokračovať v pravidelnom investovaní. Predpokladá sa totiž, že sa pokles trhov raz zastaví a ich hodnoty sa vrátia späť – tak, ako sa to stalo aj pri iných epidémiách v minulosti.
Verím, že článok aspoň trochu pomohol a držím palec pri správnych rozhodnutiach ohľadom financií. Radšej platte sebe, ako inštitúciám 🙂
Ak by ste čokoľvek potrebovali, som Vám ako vždy k službám.
Mgr. Mária Polančíková
Finančná špecialistka