Kedy nepotrebujem služby realitného makléra ?

Existuje niekoľko situácií, kedy nemusíte nutne potrebovať služby realitného makléra. Tu sú niektoré z nich:

Predávate alebo kupujete nehnuteľnosť medzi rodinnými príslušníkmi

Ak predávate alebo kupujete nehnuteľnosť medzi rodinnými príslušníkmi, môžete sa dohodnúť na transakcii sami a vyhnúť sa poplatkom a nákladom na makléra.

Predávate alebo kupujete nehnuteľnosť medzi priateľmi alebo známymi

Ak predávate alebo kupujete nehnuteľnosť medzi priateľmi alebo známymi, môžete sa dohodnúť na transakcii sami a ušetriť poplatky za služby makléra.

Máte dostatok skúseností a znalostí

Ak máte dostatok skúseností a znalostí o trhu s nehnuteľnosťami a predaji, viete ako vytvoriť výbornú prezentáciu a osloviť čo najviac záujemcov, môžete si predaj alebo nákup zariadiť sami.

Máte dostatočný čas a zdroje

Ak máte dostatok času a zdrojov na vykonanie všetkých potrebných krokov v rámci predaja alebo kúpy nehnuteľnosti, môžete sa rozhodnúť zariadiť to sami.

Rovnaký inzerát a pridanie na realitné portály si viete urobiť aj sami

Nafotenie nehnuteľnosti mobilom, vytvorenie popisu za 10 minút a pridanie na realitné portály zvládne majiteľ aj sám. Síce jeho ponuka len zapadne medzi stovky konkurenčných nehnuteľností a nevynikne tak, ako pri profesionálnom realitnom marketingu, avšak ušetrí peniaze na bežnej realitke, ktorá by len urobila to isté. Nevýhodou však je, že ak sa kupca nenájde, majiteľovi ostáva jediná možnosť a to znižovať cenu.

Nepotrebujete nutne predať nehnuteľnosť

Ak ste v štádiu rozhodovania, či chcete skutočne predať, alebo rozmýšľate aj nad možnosťou ponechať si nehnuteľnosť a dať ju do prenájmu, je lepšie zariadiť si to sám. Pri maklérovi, ktorý pre vás pracuje exkluzívne, sa zbytočne zaviažete na určitý čas. Maklér vynaloží potrebné náklady a úsilie, aby predal vašu nehnuteľnosť. Možno sa nakoniec rozhodnete predaj neuskutočniť a nebolo by to fér voči jeho vynaloženej práci.

V tomto bode je určite vhodné sa zamyslieť, čo je pre vás dôležitejšie. Ak viete, čo urobíte s peniazmi po predaji a malo by to pre vás väčšiu pridanú hodnotu, odporúčam ísť do predaja naplno. Ak si nie ste istý, odporúčam radšej nepridávať inzerát a počkať na konečné rozhodnutie. Prvý dojem druhý krát neurobíte a ak sa do prezentácie nejde na 100 %, takýmto spôsobom vám môžu ujsť vaši potencionálni záujemcovia.

Na záver by som však dodal, že je dôležité si uvedomiť, že realitní makléri majú skúsenosti, znalosti a nástroje na maximalizovanie hodnoty vašej nehnuteľnosti a minimalizovanie rizík v rámci transakcie. V prípade, že máte akékoľvek pochybnosti alebo neviete, ako na predaj alebo kúpu nehnuteľnosti, je vhodné využiť služby kvalifikovaného realitného makléra.

Ak neviete ako prebieha spolupráca s maklérom, pre inšpiráciu, pozrite sa ako predávame nehnuteľnosti v Prešove spolu s mojim tímom.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.

 • Kategórie
 • Ing. Dominik Polančík
 • Potrebujete poradiť ?

   

   Konzultácia zdarma

  tel. číslo +421 948 198 004

  e-mail : dominik.polancik@fancyhome.sk

  Kto je Dominik Polančík ? 

  Ako spolupracuje s klientmi pri predaji nehnuteľností ? 

         

 • 7 efektívnych tipov k ziskovému predaju bytu

  Chcete vedieť, ako predať 2 či 3 izbový byt v Prešove 3x rýchlejšie a za viac peňazí bez zbytočných komplikácii?