Majiteľka predávala byt bez rezervačnej zmluvy. Neskôr sa jej to vypomstilo.

Jedného dňa som si všimol, že sa obnovil inzerát bytu o ktorom som vedel, že je už rezervovaný. Resp. majiteľka už našla kupujúceho, ktorý si mal vybavovať hypotéku.

V telefonáte som sa opýtal p. majiteľky, čo sa stalo, že obnovila inzerát po dvoch mesiacoch. Odpovedala, že urobila chybu, pretože nepodpísali rezervačnú zmluvu. Ďalej som sa pýtal, že ako to myslí a povedala, že kupujúci si síce vybavil hypotéku, avšak nakoľko má vyšší úrok ako očakával a ceny bytov sa za tie dva mesiace opäť znížili, tak žiada nižšiu sumu, na akej boli len ústne dohodnutí.

Majiteľka s tým samozrejme nesúhlasila a musela si tak začať hľadať nového kupujúceho.

Hlavnou úlohou rezervačnej zmluvy je teda chrániť záujmy kupujúceho a predajcu počas obdobia pred podpisom hlavnej kúpnej zmluvy.

Rezervačná zmluva pri predaji nehnuteľnosti poskytuje niekoľko výhod pre obidve strany – kupujúceho aj predajcu. Tu sú štyri hlavné výhody rezervačnej zmluvy:

1. Zabezpečuje záujem kupujúceho

Rezervačná zmluva umožňuje kupujúcemu zafixovať svoj záujem o konkrétnu nehnuteľnosť. To mu dáva istotu, že nehnuteľnosť nebude predaná inému kupujúcemu počas rezervačnej doby.

2. Čas na overenie a vyjednanie podmienok

Kupujúci má po podpísaní rezervačnej zmluvy dostatok času na dokončenie všetkých potrebných overovacích postupov týkajúcich sa nehnuteľnosti, ako napríklad právneho a technického overenia. Tiež mu umožňuje vyjednať podmienky predaja, financovania alebo termíny odovzdania.

3. Zamedzuje predaju iným kupujúcim

Rezervačná zmluva zabezpečuje, že počas rezervačnej doby nebude nehnuteľnosť ponúknutá ani predaná iným kupujúcim. To chráni záujem kupujúceho pred stratou nehnuteľnosti kvôli nečakanému konkurentovi.

4. Právna istota pre predajcu

Rezervačná zmluva poskytuje predajcovi právnu istotu a záväzok zo strany kupujúceho, že bude postupovať smerom k uzavretiu hlavnej kúpnej zmluvy. To znamená, že predajca môže mať istotu, že kupujúci má skutočný záujem o nehnuteľnosť a bude ho sledovať.

Pri podpise rezervačnej zmluvy sa platí aj prvá časť kúpnej ceny – rezervačný poplatok, ktorý zaväzuje kupujúceho dokončiť kúpu nehnuteľnosti.

Je dôležité si uvedomiť, že rezervačná zmluva by mala byť vypracovaná a overená právnym odborníkom, aby ochránila záujmy oboch strán a zabezpečila platnosť a účinnosť dohody.

Majiteľka bytu už druhý krát túto chybu neurobila. Našla si nového záujemcu, ktorý síce už nekupoval za tú istú cenu ako predchádzajúci záujemca, avšak našťastie sa aj za pomoci rezervačnej zmluvy dotiahol obchod až do úspešného konca.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.

 • Kategórie
 • Ing. Dominik Polančík
 • Potrebujete poradiť ?

   

   Konzultácia zdarma

  tel. číslo +421 948 198 004

  e-mail : dominik.polancik@fancyhome.sk

  Kto je Dominik Polančík ? 

  Ako spolupracuje s klientmi pri predaji nehnuteľností ? 

         

 • 7 efektívnych tipov k ziskovému predaju bytu

  Chcete vedieť, ako predať 2 či 3 izbový byt v Prešove 3x rýchlejšie a za viac peňazí bez zbytočných komplikácii?