Vysoké očakávania, neskôr len prázdne želania. Vyhnite sa tomu a vytvorte si plán predaja vašej nehnuteľnosti.

„Kto nevie kam ide, nemôže sa čudovať, že príde niekde úplne inde. “ Mark Twain.

Na začiatku predaja sme často veľmi optimistickí, pridáme inzerát na realitné portály a veríme, že predaj zvládneme kľudne aj sami bez pomoci realitiek. Z mojej skúsenosti táto optimistická nálada u väčšiny majiteľov vydrží možno mesiac, možno len pár týždňov. Na začiatku sa väčšina samopredajcov zarazí, že okrem desiatok realitiek sa neozve takmer žiaden záujemca.

Poďme si preto ukázať, ako môžete naplánovať predaj vašej nehnuteľnosti tak, aby nezostali vaše očakávania len prázdnym želaním.

Športovci sú ideálny príklad na pochopenie. Bez tréningového plánu a jasných pravidiel je ťažké si vypestovať tehličky na bruchu alebo pevnú stavbu tela.

V kolektívnych športoch môžu rovnako hráčmi kvalitné tímy dosahovať rôzne výsledky, ktoré priamoúmerne záležia od kvality trénera a jeho taktike.

Predaj nehnuteľnosti je v tomto veľmi podobný. Majiteľ je tréner a hráč alebo tím je nehnuteľnosť. Tá istá nehnuteľnosť môže mať rôzne scenáre predaja. Preto ak majiteľ nechce ostať sklamaný z predaja, potrebuje kvalitný a premyslený plán predaja.

Aké sú Vaše očakávania o predaji ?

V prvom kroku je dôležité si zadefinovať, čo od predaja očakávate. Napríklad, ako dlho si môžete dovoliť predávať vašu nehnuteľnosť? Kedy chcete začať? Za aký čas sa viete vysťahovať ? aké sú vaše predstavy o cene ? Ako budete postupovať, ak sa záujemcovia nebudú ozývať, alebo opačne, ak ich bude viac ?

Vďaka odpovediam na tieto otázky budete vedieť pracovať na všetkom ostatnom.

Kto by podľa vás mohol byť ideálny záujemca ?

Kto naháňa všetky zajace, často nechytí ani jedného. Preto si premyslite, kto môže byť vašou cieľovou skupinou. Môžete si položiť otázku: ako som premýšľal, keď som túto nehnuteľnosť kupoval? Čo bolo pre mňa dôležité? Aké sú jej výhody? Pre koho tieto výhody môžu byť najzaujímavejšie? Aké výhody má moja lokalita a koho môže zaujať/prilákať? 

vďaka zodpovedaniu na tieto otázky zistíte, kto je Váš najideálnejší záujemca ( Váš avatar ). Toto zistenie Vám pomôže pri tvorbe inzerátu, reklamy a tiež ktorý štýl komunikácie pri obhliadkach by bolo ideálne použiť.

Ako zaujať a vzbudiť zvedavosť ?

V treťom kroku sa zamerajte na to, ako vaša nehnuteľnosť bude pôsobiť na cieľovú skupinu. 

Pripravte nehnuteľnosť, poupratujte, dokúpte si pekné doplnky, vďaka ktorým sa bývanie zútulní. Kto je ideálny záujemca už samozrejme viete, tak mu pripravte nehnuteľnosť tak, aby sa cítil ako doma.

Po príprave bytu sa sústreďte na kvalitu fotiek. Nesmierne na tom záleží. Viac info v tomto článku. Ak si nie ste istí kvalitou fotiek, nájdite si fotografa, ktorý sa špecializuje na fotenie nehnuteľností. Verte, že táto investícia sa vám vráti ďaleko násobne viac.

Fotka na ľavo je fotená z nesprávneho  uhľa a priestor skresľuje. Fotka na pravo zosobňuje štýl bytu a jeho obrovský potenciál.

Už chýba len napísať inzerát. Písanie inzerátu je jedna z najviac podceňovaných dôležitých častí pri predaji. Kľudne môže tvoriť aj 40 % z celkového úspechu. Obrovské množstvo inzerátov len sucho opisuje parametre. Odlíšte sa a zaujmite. Snažte sa pri písaní inzerátu zamerať sa na výhody a vyvolanie správnej emócie vašej cieľovej skupiny, vášho avatara.

Ako zrýchliť predaj a osloviť 20 000 ľudí namiesto 1 000 ľudí ?

Vo štvrtom kroku platí, že čím viac ľudí uvidí vašu nehnuteľnosť, tým je väčšia pravdepodobnosť rýchlejšieho predaja za vyššiu cenu. 

Máte pripravený inzerát, ktorý jasne komunikuje vašej cieľovej skupine, prečo by sa mali zaujímať o vašu nehnuteľnosť. Teraz ho však musia uvidieť. 

1. Zverejnite inzerát najmä na najnavštevovanejších realitných portáloch a pravidelne ho TOP-ujte aspoň raz za 7 dní. Realitné portály vnímajte skôr, ako vyčkávaciu metódu. Čakáte, kým sa vám niekto ozve a nemáte to ako ovplyvniť. 

2. Pridajte fotky a popis vašej nehnuteľnosti aj na Facebook, či Instagram. Poproste priateľov nech ho zdieľajú. Pridajte ho tiež do “storiek”. Avšak tu musím upozorniť, že tento ošiaľ zdieľania potrvá maximálne 48 hodín, a potom zapadne do zabudnutia. 

Aj tak to odporúčam urobiť. Človek nikdy nevie, či nenarazí práve na niekoho známeho, kto hľadá presne to, čo predávate. 

3. Najmenej využívaný avšak najefektívnejší spôsob je platená reklama na sociálnych sieťach. Tu viete presne vybrať publikum, ktoré hľadáte, určiť vekovú kategóriu, záujmy, lokalitu a veľa ďalšieho. Týmto spôsobom reklamy nevyčkávate, ale priamo útočíte. Vďaka cielenej reklame dokážete osloviť 20 a viac tisíc ľudí v priebehu mesiaca. Len cez realitné portály je to zhruba 3 000 ľudí za mesiac.

Obhliadky – ako postupovať, aby ste urobili dojem ?

V piatom poslednom kroku sa pripravte na záujemcov ako na výnimočnú návštevu. Pripravte si úsmev na tvári, čerstvú vôňu domova, kľudne aj pohostenie. Nech sa cítia ako doma.

Na začiatku sa sústreďte hlavne na záujemcov a pripravte si otázky, vďaka ktorým budete vedieť, čo konkrétne sa im páči na vašej nehnuteľnosti a na čo sa zamerať pri obhliadke. Vyhnite sa príbehom a zbytočným omáčkam. Dôležitý je názor záujemcu. Pozor na prudké reakcie, ak sa záujemcovi nebude páčiť niečo, čo ste možno vy sami kúpili, alebo prerobili.

Najlepšia stratégia pri predaji

 • Najskôr je treba si uvedomiť, že bez plánu neviete kam mierite.
 • Sadnite si a zapíšte, aké máte očakávania o predaji.
 • Určite si vašu cieľovú skupinu, aby ste neponúkali beznohému ponožky.
 • Dôkladne pripravte vašu nehnuteľnosť a vytvorte štýlový inzerát, vďaka ktorému vynikne medzi konkurenčnými ponukami.
 • Dajte si záležať na tom, aby váš inzerát videlo čo najviac ľudí.
 • Vytvorte očarujúcu atmosféru pri obhliadke, tak aby sa záujemcom ani nechcelo ísť domov.

Správne dodržanie týchto krokov vám zaručene pomôže predať vašu nehnuteľnosť bleskovou rýchlosťou v porovnaní s konkurenčnými ponukami. Tvorbe plánov predaja nehnuteľnosti sa na Slovensku venuje len zopár realitných maklérov.

Pokiaľ si nie ste istí, či to zvládnete sami, tak si vyžiadajte bezplatnú konzultáciu somnou.

Prípadne si prečítajte =>> ako spolupracujem s klientmi pri predaji nehnuteľnosti. 

Pomôžem vám nájsť ten najlepší spôsob, ktorým predáte vašu nehnuteľnosť s výsledkom, ktorý prevýši vaše očakávania. Stačí, ak kliknete na tlačítko pod týmto textom.

Prajem úspešný a spokojný predaj bez zbytočných komplikácii.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobné údaje budú použité iba pre účely spracovania tohto komentára.

 • Kategórie
 • Ing. Dominik Polančík
 • Potrebujete poradiť ?

   

   Konzultácia zdarma

  tel. číslo +421 948 198 004

  e-mail : dominik.polancik@fancyhome.sk

  Kto je Dominik Polančík ? 

  Ako spolupracuje s klientmi pri predaji nehnuteľností ? 

         

 • 7 efektívnych tipov k ziskovému predaju bytu

  Chcete vedieť, ako predať 2 či 3 izbový byt v Prešove 3x rýchlejšie a za viac peňazí bez zbytočných komplikácii?